Referendum towarzyszyć będzie wyborom parlamentarnym. Możemy w nim wziąć udział lub nie. Niezależnie od decyzji, warto przyjrzeć się pytaniom referendalnym i zastanowić się jakie tak naprawdę treści i znaczenia one niosą. O pytaniu numer 3 dotyczącym muru na granicy z Białorusią mówi dziś Marcin Kęszycki, aktor Teatru Ósmego Dnia.

Marcin Kęszycki: Czy chcemy likwidacji bariery na granicy Rzeczpospolitej Polskiej z Białorusią… mowa tu o dość kuriozalnym płocie o wysokości 5m plus zwoje drutu żyletkowego na jego szczycie. Kosztował 1,6mld i za tą kwotę wpisaliśmy się na listę ponad 40 murów dzielących świat na lepszy i gorszy. Jeszcze nie tak dawno mieszkaliśmy pod takim murem, tyle że po jego gorszej stronie. Wielu śmiałków przy próbie jego pokonania traciło życie, ale marzyliśmy o likwidacji tego muru i to marzenie się spełniło. Dziś znaleźliśmy się w uprzywilejowanej sytuacji, mieszkamy po lepszej stronie muru, który ma bronić naszego „dostatku i bezpieczeństwa”. Ten nasz mur , duma i chwała polskiego rządu, jest tylko przeszkodą, którą można pokonać podkopem, za pomocą ściętego drzewa , wspinaczką, żmudnym wycięciem jednego z przęseł. Jest tez przyczyną wielu urazów, połamań i tragedii ludzi, którzy próbują desperacko go pokonać uciekając przed wojną, terrorem, suszą, głodem . W tej sytuacji wiele zależy od tego czy potrafimy wbrew wszystkiemu zachować się przyzwoicie i współczująco i czy potrafimy nie przestać marzyć o likwidacji tego muru.

 

 

WBrEW Smart Tank to zespół ludzi, który z sukcesem ubiegał się o czas na informowanie o referendum w mediach publicznych. Dzięki nam trzy podmioty: OZZS „wBREw”, Europejski Instytut Mediacji i Fundacja Dobre Państwo skorzystały z takiej możliwości, choć władza i jej instytucje zrobiły wiele, by to się nie udało. Możemy być dumni z naszej skuteczności, która dała nam 10 procent czasu antenowego w mediach publicznych.

Witold Solski, WBrEW Smart Tank